Maykop şehri Rusya Cumhuriyeti içinde bulunan Adige Cumhuriyeti'nin başkentidir. Orijinal yazılış şekli ile etimolojik olarak Maikop 'elma ağaçları vadisi' anlamına gelir.

S. Vedat Karaarslan Arkeolog- Y. Mühendis 

N.İ.Veselolovski (1848-1918) Maykop'daki kurganı 1897 yılında kazmıştır. Daha sonra 1913 yılında Farmakovski Londra'da yapılan Uluslararası tarihçiler Kongresi'nde m.ö. 3. Bin' e tarihlenen Maykop Kurganı ile ilgili bildiri sunmuştur.

Adige Cumhuriyeti'ne ait önemli eserlerin bulunduğu bu kurgandaki eserlerin çoğunluğu St.Petersburg'daki Ermitaj Müzesi'nde sergilenmektedir. 

Kafkas arkeolojisi içinde önemli bir yer tutan Maikop (Maykop) hazineleri tesadüfen kraliyet kurganlardan ele geçmiş buluntulardır. (The Metropolitan Museum of  Art Bulletin, Special Issue, Volume XXXII, Number 5)

Buluntular kuzey batı Kafkasya dağı eteklerinde bulunan Kuban Irmağı civarında bulunmuştur. Buradan ele geçen hazineler Berliner Museen; The University Museum, University of Pennsylvania, Philadelphia ve The Metropolitan Museum of Art, New York arasında paylaşılmış olup bütün bu eserlerin hepsi bütün olarak ‘Maikop Hazineleri’olarak adlandırılır.

Berliner Museen; The Univesity Museum‘da bulunan Maikop Hazineleri phiale, altın zincir, altın pektoral, grifinler, altın levhalar, altın kaplamalı aslan başlı içki kabı ve bir boynuz tipinde borozandan oluşmaktadır.


University of Pennsylvania, Philadelphia’da bulunan Maikop hazineleri, altın metalinden yapılmış düz plakalar, altın diadem, altın bilezik, bir kuşun balık yemesini gösterenbronz bir eser, siyah figürlü skyphos, bir pelike parçası (çift kulplu, geniş karınlı amfora gibi bezeli fakat daha küçük antik kap) dan oluşmaktadır.

The Metropolitan Museum of Art, New York’da bulunan Maikop Hazineleri ise, geyik, griffin, volute, geometrik süslemelerden oluşmaktadır.

ARKEOTEKNO