FUENTE MAGNA KASESİNİN SIRRI

Yasak arkeoloji alanında önemli keşiflerden bir tanesi de Fuente Magna adlı  çömleğin Güney Amerika'da bulunmuş olmasıdır. Tiahuanaco yakınlarında bulunan bu eser, (Tiahuanaco muhtemelen büyük bir Kızılderili medeniyetidir) ve Titicaca Gölü civarında 1950 yılında bir çiftci bulmuştur.

Kase üzerinde Proto-Sümer hiyeroglifleri olarak yazılar bulunduğu ortaya çıkarıldı. Araştırmacılara göre, Sümerler ve Tiahuanaco ve Puma Punku'da yaşayan insanlar birbirlerine hiçbir şekilde irtibatlı olmadıkları halde nasıl oluyor da Sümer çivi yazısı ve Proto-Sümer hiyeroglifleri Fuente Magna kasesi üzerinde yer almakta. Günümüzde birçok insan, Fuente Magna Kase'sinin, M.Ö. 2500'den sonra Bolivya'ya yerleşen Sümerler tarafından yaratıldığına inanmaktadır; peki bu eski uygarlıklar nasıl birbirleri ile ilişki kurmuşlardır. İşte bu durum günümüz modern arkeoloji bilgilerimiz ile çatışmaktadır.

Fuente Magna kasesi hakkındaki sayısız gizem bugün bile hala gizemli olarak ortada duruyor ve bu esrarengiz durum günümüzde araştırmacılar arasında en tartışılan konulardan biri haline geldi.

 

ARKEOTEKNO