Yabancı dilde yayın yapmakta olan Arkeoloji Dergisi 2013 yılının en iyi buluntularını yayımladı. Buna göre (http://archaeology.org/issues/116-1401/features/1574-king-richard-iii-scoliosis-leicester-shakespeare) Eylül 2012 de Leicester Arkeolojik Hizmetleri Üniversitesi (ULAS) tarafından bir otoparkta altında keşfedilen omuriliği kaymış, savaş yaraları olan bir iskeletin Kral Richard III (1485) e ait olduğu anlaşıldı.  ULAS Müdürü Richard Buckley, bu kalıntının radyo karbon, kararlı izotop analizleri ve detaylı osteolojik incelemeye tabi tutularak sonuca ulaşıldığının ortaya konulduğunu açıkladı. 

 

Tüm sonuçlar tarihsel hesaplamalar ile uyumlu idi.  Richard'ın soyundan iki torunu ile genetik karşılaştırma yapılarak iskeletin Kral III Richard'a ait olduğu ortaya konuldu.

 

KRAL III. RICHARD KİMDİR:

Hem Sheakespeare'nin özgün eserinde hem de sonraki yıllarda yapılan tiyatro ve sinema uyarlamalarında sürekli olarak kambur, topal ve zorba olarak betimlenmiş olan Kral III. Richard'ın aslında fiziksel bir kusuru olmadığı, yeğenlerini de onun öldürtmüş olduğuna dair bir kanıt bulunmadığı tarihçiler tarafından belirtilmektedir. Ancak bu buluntu tüm bunların aksini ortay koymuştur. Günümüzde İngiltere'de Kral Richard'ın itibarını iade ettirmeye çalışan dernekler bile vardır.

 

1455-1485 yılları arasında İngiltere'de gerçekleşen bir iç savaş olan Güller Savaşı (hanedan savaşları da denir) sonunda savaşı (ve hayatını) kaybeden III. Richard'la birlikte bir devir kapandı ve taht meşru hakları olmayan Tudor Hanedanı'na geçti. Kral Henry Tudor meşruiyetini sağlayabilmek ve halkı ikna edebilmek için geniş çaplı bir propaganda başlattı. Bu kampanya sırasında kralın en önemli iki propagandadisti Thomas Moore ve William Shakespeare'di ve haliyle üretilen eserlerde devrik kralın imajı olumsuz bir biçimde yansıtılacaktı. Sonuçta tarihi kazanan taraf yazacaktır.