EL ÂLEMİN UĞRAŞTIĞI İŞLER-1

 
Çin devleti boş durmuyor.
 
Saniyede 1.2 Terabit/saniye internet hızına ulaştılar.
 
Yani saniyede 1.200.000.000.000 bit iletiliyor.
 
Bu da yaklaşık olarak standart olarak ASCII koduna göre 150 Milyar karakter yani A, B, C gibi harf eder. ABD’de internet 2 olarak lanse edilen ağın hızı saniyede 400 Gigabit/saniye.
 
Benim bu yazıları yazdığım internet erişimimi ‘ping’ çekerek test ettim, indirme hızım Kablonet ağı üzerinden indirme (download) hızı 11 Mbps i zorluyorsa da saniyede 10.7 Megabit iletişim yapıyor.
 
Bir de Mobil telefondan hız testi olarak ‘ping’ çekelim. Mobil telefon ping test sonucum 35-40 Megabit/saniye. Yani Mobil telefon bağlantım Kablo-net bağlantımın 3 katı ama dünyada ortalama erişim hızı 100 Gigabit/saniye dolaylarında.
 
Çinliler saniyede 150 milyar karakter iletebilirken saniyede test sonuçlarına göre 4.5 milyon karakter iletebiliyoruz internet ağımızdan. Bizim rakamların kat be kat aşağıda olduğu açık.
 
South China Morning Post'a göre projenin adı Çin'in Geleceğin İnternet Teknolojisi Altyapısı'nın adı FITI olarak biliniyor. Şimdilik el âlemin uğraştığı konuların başında bu internet hızını artırma hızı geliyor, diğerlerini de sonra yazarım.
 
ARKEOTEKNO