Soru: Günümüzde hala arkeoloji alanında iş var mı?

 

Kesinlikle, arkeoloji uzun soluklu bir çalışma alanı sağlıyor ülkelere, bunun için gerek kültürel kaynak yönetimi açısından gerekse yeni kazı alanları tespit edilmesi ve mevcut kazı alanlarında yapılan kazıların sürdürülebilirliği açısından bu alan bitmeyen bir süreç içinde yeni iş alanları oluşturarak yeni istihdamlar sağlıyor, istihdamı sürekli büyülten bir sektördür arkeoloji. 

 

Soru: Bir arkeolog olmanın iyi yönleri nelerdir?

 

Bunun en iyi tarafı seyahat etmek ve bir sonraki gün ne ile karşılaşacağınızı bilmeden sürekli bir araştırma süreci içinde olmanızdır.

 

Soru: Çalışma hayatınız boyunca kaç arkeolog ile birlikte çalıştınız?

 

Uzun çalışma hayatım boyunca yüzlerce arkeolog ile birlikte çalıştım, bir kazının süresi 1 saat olabileceği gibi kazılar yıl veya on yıllar hatta 100 yılı aşkın kazılar da bir arkeoloğun hayatının tamamını alabilir.

 

Soru: Arkeolog oldunuz, peki çalışma hayatınız süresince ne kadar para kazanabilirsiniz?

 

Benim Yüksek Lisansım ve Doktoram var ancak ipotekli bir ev alabildim, arkeoloji insanın zengin olması için bir imkan maalesef sağlamıyor.

 

Soru: Arkeolog olmak için ne yapmak gerekir.

 

Bir üniversitede profesör olmak isterseniz mutlaka doktora yapmalısınız, eğer kültürel kaynak yönetimi konusunda bir firmada çalışacaksanız lisans yapmanız gerekir. Diğer kariyer yollarını da planlayabilirsiniz.

 

Soru: Bir arkeolog için bir gün nasıl geçer?

 

Bazı arkeologlar bilgisayar başında oturarak kütüphanede günlerini geçirirler, bir arkeolog arkadaşım vardı sürekli telefon ve mail ile görüşme yapardı, bu arkadaşım sadece bu konumunu muhafaza ederek belki de (ofis) arkeoloğu diye tanımlayabileceğimiz bir konumda çalışırken çalışma hayatını sonlandırarak emekli olmuştu, doğrusunu söylemek gerekirse arkeoloğun emeklisi olmaz, ancak devlette çalışıyor iseniz yasal zorunluluk bu, uygulama arkeologları ise sahada veya alanda gayet sıkı bir şekilde çalışabilirler bu daha fazla tat verir.

 

Soru: İşinizin en kötü yanı nedir?

 

Bir kazı başlayacağı zaman ilk kişi olarak burada örneğin bir yerleşim yeri var ise burada yaşayanlara bu alanda bir kazı olacağını söylemek en kötü durumdur.

 

Soru: Kaç saat çalışıyorsunuz?

 

Çalışma süremiz değişkendir. Doğal olarak 8 saatten fazla çalışma yasal olarak mümkün değildir.

 

Soru: Ne tür hava koşullarında çalışıyorsunuz?

 

Her türlü hava koşullarında önlem alarak çalışmak gerekir. Hava koşulları coğrafyaya göre değişiklik gösterdiği için her kazı için farklı önlemler almak gerekir, örneğin kerpiç duvar açmalar hava koşullarına karşı son derece hassas kontekslere sahiptir, bunların tekniğini iyi bilmek ve mutlaka eğitimini almak gerekir.

 

Soru: Arkeoloji alanında kariyer konularında ne yapmak gerekir?

 

Sürekli yeni arkadaşlar edinmek ilgiyi de artırıyor, yerel arkeoloji topluluklarına katılımda önemli, eğitimde arkeolojinin önemini anlatan kuruluşların kurulmasını ve bunların çalışmalarına aktif olarak katılım da söz konusu olmalıdır.

 

Soru: Arkeologların çalışma yerleri en fazla hangi ülkede?

 

Bir arkeolog dünyanın her yerinde çalışabilir bir eğitim süreci içinden geçmelidir. Akademik arkeolojik çalışmaları dünyanın her yerinde (Antartika hariç) geçerli bir alandır.  Üniversiteler, arkeoloji alanında on-line kurslar açmalılar. Uzaktan eğitim kursları olmalı.

 

ARKEOTEKNO