İskoç Matematikçi Maxwell (1831-1879) elektrik ve manyetizmayı 4 matematiksel eşitlik altında toplamış ve elektrik ve manyetik alanların uzayda dalga formunda sabit ışık hızında ilerlediğini bulmuştur. Bizim infared ışınım da bu formda örneğin bir uydudan veya bir uçaktan yeryüzüne doğru gönderilir ve bu gönderilen ışınımın nesne üzerinden yansıması durumuna göre değerlendirme yapılır.

 

Etrafımızdaki ışığın tümünü algılamamız mümkün değildir. Işığın gözümüzün algılayabildiği yani retinal pigmentlerin duyarlı olduğu kısmına “görülebilir ışık bölgesi” adı verilir ve 400nm ile 700 nm dalga boyu arasındadır. 700 nm den daha büyük olan ışımalara infrared denir. 700 nm ile 1350 nm arasındaki bölge infrared bölgesidir.

 

fffffffffffff.jpg

 

Kaynak: http://www.e-p1.net/forum/topic/7670-tutorial-digital-color-infrared/

 

Bir yansımanın insan gözü açısından analizine gelince: gerçek dünyada bir nesneden yansıyan görülebilir ışık onun rengini belirler. Eğer olgun bir domates üzerine bir ışık düşürülürse elektromagnetik spektrumun görülebilir ışık tayfı içindeki kırmızı renk kısmı daha fazla yansıyarak domates kırmızı olarak algılanır.Bu prensip infrared ışınım içinde aynı düşünülebilir. Nesne, infrared ışınımın belirli bir miktarını ya yansıtır ya da emer. Örneğin bir yeşil bitki örtüsü üzerindeki klorofil nedeniyle görülebilir ışığın yeşil bölümünü yansıtır. Klorofil aynı zamanda NIR (near infrared)i de yansıtır. Eğer renkli bir infrared film ile bir resim çekilmek istenirse o zaman çok yeşil alanlar klorofil yüzünden parlak kırmızı olarak görülecektir. Yeşil olmayan bölgeler ise film üzerinde daha az kımızı olarak görülecektir. Böylece gerek çok yeşil bir alan ve az yeşil bir alan içeren bölgeler film üzerinde çok parlak kırmızı ve daha az kırmızı olarak görülecektir.

 

Peki bu işlemleri yapan profesyonel fotoğraf makinaları hangileridir. Kodak Ektachrome EIR filmini kullanan infared makinadır. Bu makine 380 nm- 900 nm arasında görüntü alabilmektedir.

 

S.Vedat KARAARSLAN