Forum Romanum' daki 2 tapınak ve bir kemer... 

 

 

 

HHH_1.jpg

 

 

CASTOR AND POLLUX Tapınağı Roma Forumunda yer alan ve ilk olarak MÖ 484 yılında yapılan Regillus Gölü Savaşında elde edilen zafere şükretmek için inşaa edilmiş olan Roma tapınağı. Castor ve Pollux, Yunan mitolojisinde Zeus 'un Leda 'dan olan ikiz çocuklarıdır. Bu tanrılara ait tapınım kültü Yunanistan'dan Magna Graecia ve Güney İtalya'daki Yunan kültürü yoluyla Roma'ya geçmiştir. (Haritada 5 nolu )

 

 

Sezar Tapınağı (Latince: Aedes Divus Iulius ya da Templum Divi Iulii) Yapımına Sezar'ın evlatlık oğlu Octavian tarafından M.Ö 42 yılında Jül Sezar' ın Senato tarafından ölümünün ardından tanrılaştırılmasıyla birlikte başlanmış olan ve 18 Ağustos m.ö 29 tarihinde İyonik çıkmalara sahip bir yapı olarak tamamlanan Roma tapınağı. Roma Forumunda bulunan ana meydanın doğu tarafında, Castor ve Pollux Tapınağı ve Basilica Aemilia arasında yer alan ve Sezar'ın cenaze törenin yapılıp, Marcus Antonius tarafından vasiyetinin okunduğu Regia'da bulunur. (Haritada 10 nolu )

 

 

Septimius Severus Kemeri, Roma Forumu'nun kuzeydoğusunda yer alan ve beyaz mermerden yapılmış, İmparator Septimiıs Severus ve oğulları Caracalla ile Geta'nın 194/195 ve 197-199 yıllarında Partlara karşı kazanmış oldukları zaferi simgeleyen kemer. (Haritada 7 nolu )