Předmostí Çek Cumhuriyeti’ nde Brno yakınlarında çok önemli bir prehistorik yerleşimdir.  Burası yaklaşık 30.000 yıl önce yerleşim yerine fildişi heykeller inşa edilerek 1000'den fazla mamut kemiği bulunan Pan-Avrupa Gravettian kültürüne ait bir yerleşim yeridir.

 

Büyük soğuk bozkırda bulunan prehistorik insan iskeletleri bu alanın bir insan avcılığı sonucu mu oluştuğu ya da yabani hayvanların saldırısı sonucu mu oluştuğu araştırılmaya muhtaç gibi görülmektedir. Bu alanda bulunan köpek kemikleri ise bir av alanında insanlara yardım amaçlı olarak köpeklerin de kullanıldığını düşündürmektedir.

 

Bu sorular Tübingen araştırmacılarından Hervé Bocherens ve onun uluslararası bir ekibinden insan ve hayvan fosil kemiklerine yönelik olarak karbon ve azot izotoplarının analizinin yapılması ile gerçekleştirilebildi. Yapılan tespitler sonucunda insanların mamutları yiyerek tükettiklerini ortaya koymuştur. Kahverengi ayılar, kurtlar ve porsuk gibi etobur hayvanlar, aynı zamanda büyük olasılıkla avcılar tarafından geride bırakılmış taze mamut karkaslar mamut etin bu dönemdeki en önemli yiyecek maddesi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

 

Bu sonuçlar mamutların 30.000 yıl önce Avrupa'da tarih öncesi yaşam önemli bir bileşeni olduğunu açıkça kanıtı olarak ortaya çıkmış ve av sırasında da köpeklerin insanlara yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.Bu hayvanlar ‘paleolitik köpekler ‘ olarak adlandırılmıştır.

 

koek_1.jpg

 

 

 

Bu köpeklerin diş analizi sonucunda köpek dişlerinin Gravettian dönemde hangi konumda olduğunun tespit edilmesine yönelik çalışmalar olmuştur. Bununla ilgili bir köpek kafatasının yatay görünümü üzerindeki diş sıralaması örnek olarak yukarıda verilmektedir.

 

(Kaynak: Journal of Archaeological Science, Palaeolithic dog skulls at the Gravettian Predmosti site, the Czech Republic, Mretje Germonpre, Martina Laznickova- Galetova , Mikhail V. Sablin)   

 

ARKEOTEKNO