Amerika Birleşik Devletleri’nde Antropolog ve Arkeologların Yüksek Lisans derecesine sahip olmaları şartıyla yıllık kazançları 57.000 $ dolayında. Yüksek Lisans, bir arkeolog ya da antropolog için pazara girmenin mutlak koşulu değil ancak bir ön koşul olarak belirlenmiş. Bu maaş, Türk Lirası olarak aylık yaklaşık 10.000 TL ye karşılık gelmektedir.

 

Önümüzdeki 10 yıl içinde Arkeoloji ve Antropolojinin hızla büyüyen meslekler içinde olması beklenmektedir. Bu süre içinde arkeologların % 15 oranında daha fazla bir tecrübe kazanımına sahip olmaları beklenmektedir. Antropolog ya da Arkeologların kendi işlerini kurmaları nadiren görülen bir durum olmakla birlikte, serbest çalışma (self-employment) oranının %6.1 oranında olduğunu istatistikler göstermektedir. Şu anda ABD de işsiz antropolog ve arkeologların oranı %3.7 dir.

 

Bugün ABD de aktif olarak çalışan arkeolog ve antropologların sayısı 6000 civarındadır. ABD' de Arkeolojinin Antropolojinin bir alt disiplini olması nedeniyle Arkeologlar, Antropologlar ile birlikte istihdam politikaları içinde değerlendirilir.

 

http://news.artnet.com/in-brief/art-students-face-highest-unemployment-rate-among-recent-graduates-35494

 

ARKEOTEKNO