Arkeologlar 2008 yılında ise Almanya'nın Ulm kenti yakınındaki Hohle Fels mağarasında paleolitik çağa ait kemik flütler ele geçirmişlerdir. Bu flütlerde 5 delik bulunmaktadır ve bir akbabanın kanat kemiğinden yapılmıştır. Hohle Fels mağarasında bulunan bu flütlerin yanında ayrıca venüs heykellerine de rastlanmıştır. Bulunan bu müzik aletlerinin  Avrupa'nın koloni dönemindeki müzikteki gelişiminin temeli olarak müziğin bu kıtadaki köklerinin atılmasında en büyük etken olduğu ifade edilmektedir.

 

Bilinen en eski ahşap boru ise İrlanda'nın Wicklow kentinde 30-50 cm uzunluğunda porsuk ağacından yapılmış bir müzik aleti olarak kullanılan alettir. Bu aletin üzerinde herhangi bir delik bulunmamaktadır ve sadece üfleme ile borunun ucundaki küçük delikten çıkan hava ile ses üretilebiliyordu.

 

GUD__.jpg

 

Gudi ( Bir Çin müzesinde sergilenmektedir.)

 

Çin Jiahu 'da ise 1986 yılında M.Ö 6000 yılına tarihlenen (erken neolitik dönem) bir kaç gudi (kemik flüt) bulundu. Gudilerin her birinde 5-8 delik var ve içi boş kırmızı başlı turna (red crowned crane) kuşu kemiklerinden yapılmıştır. Keşfedilen bu aletler hala çalınabilir durumdadır. Kemik flüt ile Xia Zhi müzik sanatındaki 5 veya 7 nota ölçüsü, Çin müzik sistemi olan Shang Qing' de ise 6 nota ölçüsü çalınabilir.

 

ARKEOTEKNO