DÜNYANIN EN YÜKSEK TANGGULA GEÇİDİNDEN GEÇEN TREN VE ZİGANA DAĞI

S. Vedat Karaarslan  Arkeolog- Elektronik Mühendisi (MSc.)  

Çin’in Tibet bölgesinde 2006 yılında işletmeye açılan Qinghai Tibet Demiryolu hattı, Lhasa ile Xining kentlerini birbirine bağlayan 1955 yılında inşa edilen  5072 metre yükseklikteki Tanggula Dağı geçidinden geçer. [1]  

Qinghai Tibet Demiryolu lokomotiflerinde hareket yüksek irtifa nedeniyle hat üzerinde özel yapım motorun dışarıya verdiği gazın basıncından alan bir pompa gibi çalışan turboşarjlı motorlar kullanılır. Trene binmek için önceden yolcuların trenin yüksek irtifaya çıkacak olması nedeniyle herhangi bir rahatsızlığının olmadığına dair bir taahhütname imzalamaları gerektiği ve her yolcu için bir oksijen kaynağı her tren için bir doktor tahsis edilerek tren yolculuğu Tanggula Geçidine kadar devam eder.

KUNLUN TÜNELİ 

Tren yolunun inşaası teknik sorunların üstesinden gelinmesi için yapılan çalışmalarda rayların üzerine döşendiği toprağın donması (permafrost) ve yazın ise toprağın sıcaktan yumuşayarak ray yerleşimini esnetmesine karşın bulunan yöntem, toprağa batırılan kazıklı temeller çakılmak suretiyle giderilir. İklim değişikliklerine karşın Trans-Alaska Boru Hattı Sisteminde olduğu gibi demiryolu raylarının bazı bölümleri amonyak bazlı ısı eşanjörleri ile pasif olarak soğutulması ile daha güvenlikli bir ulaşım sağlanır. 

Trenin çıktığı Tibet bölgesindeki yüksek rakımdan dolayı oksijen %40 oranında daha aşağıda olması nedeniyle hat boyunca vagonlardaki koltuklar uçaklardaki gibi oksijen kaynakları ile donatılmış ve hat boyunca 44 tane oksijen tedarik istasyonu kurulmuş ve trenin geçtiği deprem bölgesindeki Kunlun Tüneli ise 2001 yılında meydana gelen 7.3 magnitudlu depreme karşı oldukça mukavemet göstermişti.