GÜMÜŞHANE’NİN ULUSLARARASI EFSANEVİ RAMAZAN YEMEĞİ: SİRON

S. Vedat Karaarslan Arkeolog- Elektronik Mühendisi (MSc.)

Önceden hazırlanıp şeritler halinde kesilerek kurutulan yufka ile üzerine süzme ve tereyağ ilave edilerek yapılan bir yemek olarak tanımlanan ‘Gümüşhane  Sironu’ yine bir diğer efsanevi ramazan yemeği olarak bilinen ‘lavaş makarnası’ ile birlikte ramazan gecelerinin vazgeçilmez yemeği olarak bilinir.

 

                                       SİRON  

Gümüşhane’nin bu ünlü yemeği lezzeti keşfetmiş, damak tadına sahip kişiler olarak bilinen uluslararası gurmelerin de çok iyi bildiği Siron ya da Ziron adıyla Gürcistan, Bulgaristan, Yunanistan ve hatta Rusya’nın bazı bölgelerinde de aynı şekilde pişirilerek servis ediliyor. Kelime Gürcüce de სირონი (sinori) olarak bilinir ve Türkiye sınırına yakın Acara Bölgesinde daha fazla yapılır. Acara dilinde sinor aynı zamanda şerit ya da zincir şeklinde sınırları çizilmiş şeklinde bir örgü yöntemi olarak adlandırılır. 

                                      SİNORİ ÖRGÜ 

Bu ülkelerde siron tavuk ya da kırmızı et ve suyu dökülerek servis ediliyor olsa da Gümüşhane’de ramazan gecelerinin vazgeçilmez yemeği siron, geleneksel olarak genellikle sade yapılır. Siron kelimesinin kökeni, hazırlanış şekli olarak ‘şeritler’ haline getirilmiş ve birbirine sınırdaş olan sironların tepsiye diziliş şekline dayanır. Gürcistan’ın Acara Bölgesinde de çok fazla tüketilen ‘siron’, ‘sinor’ olarak adlandırılır.