İNSAN BEYNİNDEKİ CORPUS CALLOSUM KÖPRÜSÜ VE ŞİZOFRENİ

Yaklaşık 200 milyon sinir lifinden oluştuğu bilinen Corpus Callosum kısmının zarar görmesi sonucu beynin sağ ve sol lobunun birbirinden ayrı ayrı fonksiyonel çalışması veya beyinde aşırı dopamin fazlalığı şizofreniye, dopaminin eksikliği ise hareket yavaşlılığı veya ellerde titreme parkinson hastalığına neden olur. [1]  Dopamin kelimesinin kökeni uyuşturucu anlamına gelen 'dope' kelimesinden üretilmiş.

Kişinin gerçek ile bağlantısının kaybolması olarak beynin biyolojisi ile ilgili bir hastalık olan şizofreni rahatsızlığını adı etimolojik olarak Grekçe bölünmüş anlamına gelen 'şizo' ve akıl anlamına gelen 'frenos' kelimelerinin birleşiminden oluşur. Gall tarafından bulunan 19.yüzyılda kalan kafanın şekline bakarak 'karakter' belirleme ilmi frenoloji artık sözde bir bilim dalıdır. Ünlü ABD li matematikçi Nobel ödüllü (1949) Nash, bir oda arkadaşı olmamasına rağmen bir arkadaşı varmış gibi onunla sohbet eden bir şizofreni hastası idi. Şizofreni bir 'sanrı' rahatsızlığıdır.   

Alfa, beta, teta, delta ve gama olarak bilinen beyin frekanslarının bozulması ise 'depresyon' nedeni olarak bilinir. [2] 

Alzheimer nedeni olarak ise nöronlar arasındaki bağlantıların kopması olarak nörofibril yumakların ve amiloid plakların oluşmasıdır. Alzheimer hastalığına yönelik aşı çalışmaları amiloid plaklara göre yapılmaktadır. Beynin üzerindeki kıvrıklara sulci, katlı bölümlere gyrus denilir. Kıvrım sayısının fazlalığı düşüncedeki kıvraklığı gösterir. Yapılan araştırmalarda Alzheimer hastalığının oluşmasında bu kıvrıklığın ortadan kalktığı sonuçlara ulaşılmış. 

Yapılan araştırmalara göre; şizofreni için etken aminoasit olan dopamin kaynaklı besinler Phenylalaine, Tyrosine, DHEA, Vitamin B12 ve Vitamin C olduğu ortaya konulmuştır. [3]

Phenylalaine içeren besinler; yumurta, tavuk eti, karaciğer, sığır eti, süt, ıspanak, yapraklı sebzeler, tofu, amarant ve acı bakladır. Tyrosine içeren besinler; Tyros Grekçe ‘peynir’  anlamına gelir ve peynirden elde edilen bir aminino asittir. DHEA, (dehidroepiandrosteron) besinlerden elde edilemez, vücudun kendisi üretir, Vitamin B12; et, balık, yumurta, taze ürünlerde bulunur.

ARKEOTEKNO 

[1] https://indigodergisi.com/2018/04/parkinson-nedir-dopamin-eksikligi/

[2] http://www.arkeotekno.com/pg_400_beynin-depresyon-frekanslari-ve-snyder-sapkasi

[3] The Alzheimer Prevention Plan, Patrick Holford, Piatkus, 2005