ZİGANA DAĞINDA TARİHİ ÇIĞ TÜNELİ ONARILACAK MI?

Gümüşhane-Trabzon arasında inşaatı devam etmekte olan Yeni Zigana Tüneli’nin açılış tarihine yakın olması itibarıyla 27.01. 2023 tarihinde bir yazı kaleme almıştım. 

Yazının içeriğinde tünelin açılması ile birlikte bölge ekonomisine getireceği kazançlarla birlikte neler yapılması gerektiğine yönelik bir dizi çalışmalar yapılması gereğine işaret etmiştim.  

https://www.arkeotekno.com/pg_675_yeni-zigana-tuneli-ve-gumushane-ekonomisi

Bunlar arasında Zigana Dağı eski yolu üzerinde bulunan ve bizim belki de yüzlerce kez Gümüşhane-Trabzon karayolunun o çetin coğrafi koşulları içinde geçtiğimiz bu tarihi eski yol üzerindeki bu tarihi Çığ Tüneli yolunun bir kültür rotası olarak düzenlenmesi gerektiğine yönelik öneride bulunmuştum. 

Çığ Tüneli'nin önemini bölge arkeolojisi üzerine birçok makalede olduğu gibi 30.01.2021 tarihinde yazdığımız bir makalede de özellikle vurgulamıştım. 

Bugünkü (30.01.2023) Gümüşhane birçok yerel basın gazete ve sanal gazetelerinden de gördüğüm ve izlediğimiz üzere Zigana Dağı’ndaki eski yol üzerinde yıkılmaya yüz tutmakta olan bu tarihi Çığ Tüneli'nin restore edileceği yazılıyordu. 

Bu tünel ve eski yolun tarihine istinaden düzenlenmesi konusunda geçmiş tarihlerde bölge arkeolojisini yazarken birçok yazı kaleme almıştım.

https://www.arkeotekno.com/pg_541_gumushane-trabzon-makadam-sose-yolunun-tarihsel-gecmisi

Yeni Zigana Tüneli'nin servise verilmesi ile Gümüşhane sosyoekonomik koşullarının iyileştirilmesi ve kalkınması için yazımızda belirtilen hususların ve gerekenlerin yapılması konusunda bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak düzenlemelerin hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğine inanıyorum.

Yazdıklarımızın ve önerilerimizin dikkate alınmış olmasını ülkemiz için kayda değer bir gelişme olarak görmekteyim.

Zigana Dağı'nda çığ felaketi dolayısıyla 14 yıl önce (2009) hayatını kaybedenleri ve Zigana'nın zorlu koşullarının çilesini çekerek hayatını kaybeden insanlarımızı saygıyla anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum.

Saygılarımla.

ARKEOTEKNO