MESKENLERE YÖNELİK ACİL DURUM KODLARI

ABD' de afetler sonucunda yıllık kaybın 57 milyar Dolar olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle afet olaylarından veri toplama da dahil olmak üzere doğal ve insan kaynaklı tehlike olaylarına dayanıklılık ve ulusun ihtiyaçlarını sağlayan bina ve altyapı malzemelerinin fiziksel ve ekonomik performansı. depremlere, yangınlara, sellere, rüzgar fırtınalarına ve hava koşullarının/yaşlanmanın etkilerinin önlenmesine yönelik önemli çalışmalar yapılmıştır.Bunların başında binaların kodlanması gelir.

Afetlere karşı gelme ve sonrasında yaşama dair sadece afet ile ilgili kuruluş FEMA değil NIST Laboratuvarları Ulusal İnşaat Güvenliği Ekibi (NCST) Yasası, Ulusal Deprem Tehlikesini Azaltma Programı (NEHRP), Ulusal Rüzgar Fırtınası Etkisini Azaltma Programı (NWIRP), National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), National Aeronautics and Space Administration (NASA) gibi birçok organizasyon birlikte çalışır.

Örneğin NEHRP adlı Deprem Tehlikesini Azaltma Programı FEMA, NIST, NSF ve US Geological Survey ile çalışır. NIST (National Institute of Standards and Technology- Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) , malzeme performansının mikroyapısal fiziksel-kimyasal metrolojisinden (ölçme) birbirine bağlı bina ve altyapı sistemlerinin tam ölçekli sistem davranışlarına kadar gerekli uzmanlıktan yararlanmak için büyük destek sağlamaktadır. Bu bağlamda mesken kodları:

Uluslararası Bina Kodu (IBC): Hemen hemen tüm yeni bina türleri için geçerlidir. Uluslararası Konut Kodu (IRC): Yüksekliği üç kattan fazla olmayan yeni bir ve iki ailelik konutlar ve şehir evleri için geçerlidir. Uluslararası Mevcut Bina Kodu (IEBC): Mevcut yapıların tadili, onarımı, ilavesi veya kullanım değişikliği için geçerlidir.

ICC (International Code Conseil), Uluslararası Kodların yeni sürümlerini her üç yılda bir yayınlar. Birçok eyalet ve bölge, ilk sürümlerin yayımlandığı 2000 yılından bu yana bu kodları kabul etmiştir. Bölgesel temelli üç model kod kuruluşu (BOCA Ulusal Kodu, SBCCI Standart Kodu ve ICBO) Üniforma Kodu) ICC'yi 2000 yılında kurmuştur.

ARKEOTEKNO